İçeriğe geç

Basın Bülteni Nedir? Neden Basın Bülteni Hazırlanmalı?

Basın bülteni, kurum ve kuruluşların medya ile iletişim kurma ve medya yönetimi fonksiyonlarından biridir. Halkla ilişkiler çerçevesinde yürütülen bu faaliyet, kurum ve kuruluşların kendilerince hazırlanan, kurum hakkında öne çıkan, haber değeri olan ve kamuoyu tarafından bilinmesi istenen haber ve etkinlikleri kapsar.

BASIN BÜLTENİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Basın bültenleri önemlidir, çünkü bir çeşit itibar yönetimidir. Kurumun, kuruluşun veya kişinin, basın bültenleri aracılığı ile yönettikleri itibara yönelik, ekonomik faaliyetlerinin yüksek olduğunu görünür kılan haber ve etkinliklerin, medya temsilcileri ve gazeteciler tarafından görülmesini, beraberinde de yayımlanmasını sağlar.

BASIN BÜLTENİ AVANTAJ SAĞLAR MI?

Basın bülteni, avantajları açısından, değerlendirmesi neredeyse zorunlu olan bir araçtır. Halkla ilişkiler yöntemlerinden biri olması dolayısıyla şahıs veya firmaların kendileri hakkında duyulmasını veya kendi bakış açıları ile yeniden değerlendirilmesini istedikleri haberleri kapsar. Aynı zamanda yapacakları resmi açıklamalar da bu yolla kamuoyuna iletilebilir.

En büyük avantajı, basın bülteni yayımlayan kurum, kuruluş veya şahısların bakış açısını yansıtması ve böylelikle kamuoyunun da dikkatini o yöne çekmesini sağlamasıdır.

Dolayısıyla bir kurumun, kuruluşun veya marka haline gelme hedefi olan bireylerin amaçlarını, hedeflerini, değerlerini ve dünyaya bakışlarını en iyi anlatma yolu basın bültenidir.

BASIN BÜLTENİ NASIL HAZIRLANMALI?

Basın bültenleri güncel ve özellikle de hedef kitlenin dikkatini çekecek biçimde hazırlamalıdır. Bir basın bülteninde aranacak en temel unsurlar gazetecilik yazım teknikleri açısından kusursuz olması, sade bir dil kullanılarak yazılması, kesinlik, doğruluk, açıklık ve özgünlük içermesidir.

Abartıya yer vermeden etkileyici ve anlaşılır biçimde hazırlanan basın bültenleri, medya kuruluşları tarafından daha çok tercih edilir olmasının yanında kamuoyuna da doğru mesajlar iletilmesini sağlar.

ÜCRETLİ BASIN BÜLTENİ YAYINLAMANIN FAYDALARI

Basın bülteni, ait olduğu firma, kurum veya kişilerin dili, değerleri, vizyonu ve karakterleri ile yakından ilişkilidir ve onları yansıtır şekilde hazırlanır. Olduğu hali ile değiştirilmeden, üzerinde oynama yapmadan kullanılacağı düşünülerek medya kuruluşlarına dağıtılır. Bu dağıtım işlemi çoğu zaman, basın bülteni hazırlayanın portföyü ile sınırlıdır.

Öte yandan medya kuruluşları, basın bülteninde yer alan haberleri, medya oranının kendi değerleri doğrultusunda, değiştirerek ya da kendi bakış açılarını ön planda tutarak değiştirip yayınlayabilir.

Ücretli basın bülteni yayınlamak, bu iki olasılığı ortadan kaldırır.

Ücretli basın bülteni hazırlayan firma veya kişiler tüm medya kuruluşlarına ulaşır ve ücret dahilinde olması nedeniyle haberlerin değiştirilmeden yayınlanmasını sağlar.

Basın Bülteni hazırlama ve basın bülteni dağıtım talepleriniz ile ilgili detaylı bilgi almak için (0542) 594 25 50 nolu telefon numarasından, darkyayincilik@gmail.com e-posta adresinden yada darkyayincilik.com internet sitemizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategori:Dark Yayıncılık Blog